LuminH2

Opis istraživanja

Projekt LUMINIH2 sastoji se od više dijelova pri čemu je cilj realizacija laboratorijskog modela i prototipa mikromreže te laboratorijskog modela i prototipa elektromotornog pogona na vodik čime će se objediniti korištenje različitih tehnologija obnovljivih izvora energije (OIE) i vodika, s vlastitim razvijenim sustavom upravljanja i monitoringa. Također, cilj je stvoriti napredni model\algoritam za dijagnostiku i monitoring komponenata vodikovih tehnologija i ostalih komponenti podsustava (kompresor, energetski pretvarači, FN sustav, vjetroagregat, baterijski spremnik), što će omogućiti održavanje stabilnosti i pouzdanosti sustava.

Predloženi projekt sastoji se od više dijelova pri čemu je cilj realizacija laboratorijskog modela i prototipa mikromreže te laboratorijskog modela i prototipa elektromotornog pogona na vodik s vlastitim razvijenim sustavom upravljanja i monitoringa. Laboratorijski model podrazumijeva numeričke i simulacijske realizacije sustava, dok prototip obuhvaća fzički model sustava. Navedeni laboratorijski modeli i prototipovi su osnova za implementaciju različitih modela\algoritama upravljanja i monitoringa za čiju je izradu nužno istražiti i razviti različite softverske modele. Također, cilj je stvoriti napredni model\algoritam za dijagnostiku i monitoring komponenata vodikovih tehnologija i ostalih komponenti podsustava. Kroz projekt će se osigurati evaluacija laboratorijskih modela i prototipova te sustava upravljanja i monitoringa.

Očekivani rezultati

Krajnji korisnici ovog projekta su sve fzičke i pravne osobe koji trebaju kontinuiranu opskrbu električnom energijom na izoliranim elektroenergetskim lokacijama. To uključuje pojedince, kućanstva, tvrtke, industrije ili čak zajednice koje se nalaze u ruralnim ili udaljenim područjima koja nisu povezana s glavnim elektroenergetskim mrežama. Ova tehnološka rješenja koja kombiniraju OIE i vodikovu tehnologiju mogu pružiti održivu i pouzdanu električnu energiju za krajnje korisnike koji inače nemaju pristup konvencionalnoj elektroenergetskoj mreži. Ovo uključuje udaljena sela, otoke, planinska područja ili druga mjesta koja su izvan dosega konvencionalne infrastrukture.

Damir Jakus
Damir Jakus
Predstojnik Zavoda za Elektroenergetiku

Moji istraživački interesi uključuju optimizaciju i planiranje razvoja elektroenergetskih sustava, integraciju obnovljivih izvora energije (OIE), modeliranje tržišta električne energije, te općenito primjenu metoda optimitacije na rješavanje složenih tehno-ekonmskih problema.